Halı Lekeleri Nasıl Çıkar?

Halı Lekeleri Nasıl Çıkar?

Halı Lekeleri Nasıl Çıkar?

“Halı lekeleri nasıl çıkar? Halı leke çıkarıcı ürünleri nelerdir? Evde leke çıkarma yöntemleri” hakkında uzmanından kapsamlı rehber.

Değerli müşterilerimiz, halılarınızı profesyonel bir servise yıkatmadan önce evde uygulayabileceğiniz leke çıkarma yöntemlerini sizler için derledik.

Halılarınızı yeni yıkattınız ancak yeni yıkanmış halılarınıza leke bulaştı tekrarmı yıkamaya vereceksiniz? Tabi ki hayır!

Önemli: Bu makalede anlatılan yöntemler, genel leke çıkarma yöntemleridir. Bazı inatçı lekeler için profesyonel halı yıkamacınızdan destek almanız, halınızı korumanın en etkili yoludur. Ayrıca ortalama bir ev halısının en fazla 6 ayda bir profesyonel servislerce yıkanması tavsiye edilmektedir.

Lekeler hayatımıza etki eden temel sorunlardan biridir. Özellikle yeni alınmış şık bir halının ciddi bir leke tarafından tehdit edilmesi ev hanımlarının kabusu olabilir. Ancak bazı uygulamalar en sevdiğiniz halınızı kurtarabilir.

Pratik Bilgiler blogumuzda evde uygulayabileceğiniz temel bilgileri sizler için derledik:

https://www.kuzeyhaliyikama.net/kategori/blog/

https://www.kuzeyhaliyikama.net/batikent-hali-yikama/

Evde Uygulayabileceğiniz Temel Halı Lekeleri Çıkarma Yöntemleri

Lekenin türüne göre bir solüsyon hazırlamalısınız. Örneğin meyvesuyu lekeleri en çok karşılaşılan türlerden biridir. Halıdaki meyve suyu lekelerini çıkarmak söz konusu olduğunda, leke yerleşmeden önce mümkün olduğunca çabuk hareket etmek gerekir.

Halıdan Meyvesuyu Lekesi Nasıl Çıkar? Yöntem # 1

 1. Meyve lekesini bir kağıt havluyla tamponlayın ve mümkün olduğunca fazla sıvıyı temizleyin. Temiz bir bez de kullanabilirsiniz.
 2. Bir sprey yardımı ile doğrudan lekenin üzerine temiz su püskürtün. Sıcak değil, ılık olduğundan emin olun.
 3. Lekeyi tekrar kağıt havlu veya temiz beyaz bir bezle kurulayın. Halıdan meyve suyu lekelerini nasıl alacağınızı merak ederken dairesel bir hareket kullanmaktan kaçınmak gerekir; lekeyi temizlemenin en iyi yolu, lekeye baskı uygulamak ve kağıt havlu veya bezi tekrar tekrar çıkarmaktır.
 4. Meyve suyu lekesi hala görünüyorsa, bir çay kaşığı halı şampuanını bir litre ılık suyla bir kovaya karıştırın. Çözeltiyi karıştırın.
 5. Çözeltiyi doğrudan lekeye uygulayın. Lekeyi tekrar tekrar havluyla tamponlayın.
 6. Meyve suyu lekesini ılık suyla durulayın. Lekenin üzerine temiz, kuru bir havlu yerleştirin ve yerinde tutmak için havlu üzerine ağır bir nesne yerleştirin. Bu, halıdaki meyve suyu lekelerini nasıl çıkaracağınızı merak ederken etkilenen bölgeye sürekli baskı uygulamanıza yardımcı olacaktır. 
 7. Havluları ve nesneleri çıkarmadan önce birkaç saat bekleyin. Sonunda, leke artık görünmeyecektir.

Halıdan Meyvesuyu Lekesi Nasıl Çıkar? Yöntem # 2

Halıdaki meyve suyu lekelerini çıkarmak, bu kendin yap yöntemi kullanılarak da elde edilebilir:

 1. Bir kağıt havlu veya temiz bir bez kullanarak, yukarıda belirtildiği gibi mümkün olduğunca lekeyi temizleyin.
 2. Nötr bir bulaşık makinesi deterjanı alın ve bir bardak ılık suyla karıştırın. Bunu meyve suyu lekesine uygulayın ve tamponlayın.
 3. 2/3 bardak suyu ½ bardak beyaz ev sirkesi ile karıştırın. Bu çözeltiyi bir sprey şişesine dökün ve doğrudan lekeye uygulayın.
 4. Bulaşık makinesi deterjanı kullanarak 2. adımı tekrarlayın.
 5. Etkilenen bölgeyi musluk suyu ve nemli bir kağıt havluyla temizleyin. Bölgeye kuru bir havluyu 4 kat olacak şekilde katlayın, lekenin üzerine serin ve birkaç saat boyunca havlu üzerine ağır bir nesne yerleştirin.
 6. Meyve suyu lekesi birkaç saat sonra hala görünüyorsa, lekeli alanı biraz %3 hidrojen peroksit ile nemlendirin. Bir saat bekletin. Leke çıkana kadar tekrarlayın.
 7. Daha fazla kağıt havlu uygulayın ve sonra ağır bir nesne ile tartın.

Not: bu yöntemler genel leke çıkarma yöntemleridir. Uygulamadan önce mutlaka halınızın görünmeyen bir kenarında test edin. Halınıza zarar verdiğini düşünürseniz uygulamayı kesinlikle yapmayın ve profesyonel bir servise başvurun.

Dilerseniz tüm bu uygulamaları çok daha profesyonel olarak sizin için biz yapabiliriz.

HİZMETLERİMİZ:

 • Halı Yıkama
 • Koltuk Yıkama
 • Yorgan Yıkama
 • Battaniye Yıkama
 • Yastık Yıkama
 • Nevresim Yıkama
 • Stor Perde Yıkama
 • Zebra Perde Yıkama
 • Halı Tamiri
 • Halı Saçak Tamiri

Bizi facebookta takip edin. Kampanya ve indirimlerden önce sizin haberiniz olsun. https://www.facebook.com/ankarakuzeyhaliyikama/

Call Now ButtonŞimdi Ara!