Ev hanımlarının en çok merak ettiği konulardan birisi “Stor Perde Nasıl Yıkanır?” sorusudur. Ergonomik kullanımı, her ortama uyum sağlayan lüks görünümü ve rahatlığı ile stor perdelerin daha satın alma esnasında hanımların başlıca merak ettiği konuların başında gelir Stor perde temizliği 

Stor perdenin nasıl temizlenmesi, nasıl ütülenmesi gerektiği gibi pek çok merak edilen soruların cevapları burada!

Yüzdeyüz polyester ipliğinden üretilen stor perdeler farklı varyasyonlarda pamuk ve keten harmanlarıda bulunmaktadır. Fakat bu kumaşların kimyasından daha önemli olan konu üstünde bulunan APRE kaplamalarıdır. Çift yönlü olarak kaplanan apre kumaşın oksijen ile irtibatını tamamen keser, Stor Perde üretiminin oluşabilmesi için gereken sert ve plastik kıvamına gelmesini sağlar. Özel teknik bir uygulama olan bu sistem sayesinde, Stor perde dayanıklı ve kullanışlıdır. Üzerindeki apre kalitesine bağlı olarak kullanılan mekanın şartlarına göre 3 ila 5 yıl herhangi bir temizlik gerektirmez.

PEKİ STOR PERDE NASIL YIKANIR?

Stor perde yıkama işlemi bilgi gerektiren profesyonel işlemlerden geçmek zorundadır. Formunun korunması çok önemlidir zira deformasyonlara maruz kalabilir.

 1. Stor Perde ölçüsü kadar temiz bir zemin hazırlanır. Bunun nedeni kumaşın katlanmamasıdır ve kırışmayı önlemek gerekir.
 2. Stor Perde’nin temizlenmesi sürecinde kullanılan Avrupa’nın 1 numaralı deterjanları olan ERA111 kullanılmaktadır.
 3. Dikkatlice perdeye uygulanır.
 4. Stor Perde tezgahta dikkatlice, tamamen toplanır.
 5. Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından dikkatlice çıkartılır.
 6. Hazırlanan yüzeye dikkatlice açılır.
 7. Temizleme malzemeleri ile daha önce hazırlanan bol köpüklü deterjan ile ılık suda uygulama yapılır. Uygulama yapılırken pamuklanma yapmamasına özen gösterilir.
 8. Aynı işlemler arka yüzü içinde sırası ile uygulanır.
 9. Temiz fiber bez yardımı ile dikkatlice kurulanır.
 10. Kuru bir tezgah üzerine alınır ve sarım işlemi yapılır.
 11. Borusuna sarılarak kurutma sisteminde açılmış şekilde kurumaya bırakılır.

Tüm bu işlemlerin sonucunda Stor Perdeleriniz ilk günkü gibi tertemiz olarak evinizde tekrar kullanıma hazırdır. Bu işlemlerin profesyonel kişilerce yapılması çok büyük önem arz ediyor. Bilinçsiz bir temizleme işlemi sonucunda Stor Perdelerinizde geri dönüşü olmayan deformasyonlar oluşabilir.Stor perdenin APRE kaplaması zarar gördüğünde birdaha kesinlikle düzelmez. Tüm bunları dikkate alarak Stor Perde Yıkama işlemlerini işinde ehil firmalarca yapılmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.